Běžecké pomůcky nejen proti bolesti

Obuj boty a můžeš vyrazit – tohle se často říká o běhu s dodatkem, že jde o materiálně nejjednodušší sport. Běžeckých pomůcek je ale celá řada. My se dnes podíváme na takové pomůcky, které nějakým způsobem souvisejí se zdravím pohybového aparátu. Které z nich mají smysl?

Často dostávám otázku, co ještě k běhu potřebuji mimo dobře vybraných bot. Podíváme se tedy na to, jaké pomůcky a doplňky jsou k dispozici, zda a k čemu mohou být užitečné.

Tejpy

Tejpování je jistě velmi účinný způsob, jak podpořit svaly a klouby nejen při běhu. Výhoda tejpu spočívá v tom, že poskytuje aktivní podporu. Neomezuje v pohybu, pouze ukazuje tělu, jak „držet“, a jemně ho v tom podporuje. Díky tomu svaly pod vlivem tejpu neochabují tolik jako třeba při používání ortézy (viz níže), či jiných ortopedických pomůcek. Byla bych ale opatrná při dlouhodobém používání tejpu.
Tejpy rozhodně neřeší příčinu potíží, ale pouze jejich důsledek. Je tedy mnohem funkčnější pracovat na posílení partií, které udrží klouby v neutrálním nastavení, a nebudou nadále přetěžovány.
Jak tejp používat: Jistě je dobrá strategie tejp aplikovat například při závodě či pro delší trénink, určitě ale střídej výběhy bez něj a s ním, nenos jej pořád.

Ortézy

Jejich úskalí, jak už jsem zmínila výše, spočívá hlavně v tom, že drží klouby pasivně. Ortéza de facto nahrazuje svalovou práci. Nenutí tělo pracovat, vnitřní svaly stabilizovat. Vše postupně zleniví. Většinou to dopadne tak, že se běžec stane na ortéze závislý. Ve chvíli, kdy ortézu sundá, cítí se nejistě a nestabilně. Toho rozhodně nechceme docílit. Ortéza navíc může při běhu mírně překážet a pocitově omezovat pohyblivost kloubu, což může vést k podvědomým změnám v technice pohybu.
Jak ortézu používat: Rozhodně jen nezbytně dlouhou dobu, například po operaci či úrazu. Jakmile to bude možné, nahraď ji tejpem.

Kompresní podkolenky

K podkolenkám z fyzioterapeutického úhlu pohledu nemám větších výhrad. Jejich smysl vidím hlavně v regeneraci po zátěži, po níž jsou schopny urychlit metabolickou výměnu v zatížených svalech. Krev a lymfu „vyženou“ zpět do oběhu, kde se vyčistí. Při běhu ovšem i ony poskytují určitou oporu, i když jen mírnou. Na tu si mohou klouby zvyknout a pak by mohl nastat stejný problém jako u ortézy.
Jak kompresní podkolenky používat: Platí to, co u tejpů, tedy určitě střídej výběhy s kompresí a bez ní.

Vložky do bot

Vložky jsou kapitolou sama pro sebe. A jsou velmi kontroverzním tématem. Můj osobní názor je, že jsou v devadesáti procentech zbytečné. Lepší řešení je zjistit, proč a kde je klenba propadlá, a jak ji aktivovat. Dobrý fyzioterapeut to umí objektivně vyhodnotit. Zároveň je schopen říct, kdy je chodidlo na tom tak, že už nutně potřebuje vložky.
Jak vložky používat: Jen v případech, kdy je to nezbytně nutné, tj. pro většinu běžců nejlépe vůbec. Existuje mnoho způsobů, jak zaktivovat plosku, a podpořit tak propadající se klenbu či kotník. Jsem zastáncem toho, že by chodidlo by mělo být u běhu co nejvíce aktivní. Úzké boty, vysoký drop a vložky jsou v tomto směru velkou překážkou. Místo vložek se tedy zaměř na to, jak chodidlo zaktivovat, používej při běhu prsty, odrážej se od palců a nech plosku aktivně tlumit dopad.

Prstové ponožky

Super vychytávkou jsou prstové ponožky, které jednotlivé prsty oddělí a tím ti umožní při běhu mnohem lépe vnímat došlap a práci jednotlivých prstů, což je pro zdravý běh absolutně nezbytné. Možná ony samy udělají pro zdraví tvých nohou mnohem větší práci než nejlepší vložky do bot.
Jak prstové ponožky používat: Klidně při každém běhu i mimo něj.

Rozdělovače prstů

Dalším efektivním podpůrným prostředkem pro zaktivování plosky jsou rozdělovače prstů, ať už ty určené pro každý prsty zvlášť nebo ty, co se využívají například pro pedikúru.
Jak rozdělovač používat: Oba typy můžeše nosit během dne doma na boso, a neustále tak připomínat prstům a plosce, jak mají držet a pracovat. Vytvoříš jim tak dobrý prostor pro život.

Hole

Bývají využívány spíše skyrunnery a ultramaratonci. Nicméně myslím, že jsou skvělým doplňkem i pro hobíky. Pomohou tělu držet vzpřímenou páteř, nepřetáčet hrudník, zapojí paže i střed těla. Zkrátka se hodí pro nácvik ideální techniky.
Jak hole používat: Doporučila bych je využít zejména při tréninku kopců.
Autorka je fyzioterapeutka s vlastní praxí. Více na www.klarakomarkova.cz nebo e-mailu komarkova.klara@gmail.com

Méně bývá více

Rčení, že méně bývá více, platí v životě i při běhu. Čím více se přiblížíš jednoduchosti běhu, což je jeho základní vlastnost, tím lépe pro tělo. Vždy proto hledej aktivní cestu. A zkus se pídit po příčině svých potíží.
Nenech si například nabulíkovat, že máš pronaci a všechno vyřeší pronační bota. Není tomu tak. Pronační bota se jednak časem sešlápne a druhak nijak nezapojí svaly okolo kyčle, v nichž se skrývá skutečná příčina propadajícího se kotníku.
Stejné je to s vložkami do bot, které se předepisují plošně pro každou plochou nohu. Nicméně to její plochost o nic nezlepší, ba naopak.
Cíleným cvičením, se kterým ti pomůže každý dobrý fyzioterapeut, lze zlepšit jak plochonoží, tak vybočený palec, či, nedej bože, artrózu, pokud ji již máš.
Nemyslím, že pro výše zmíněné pomůcky není nikdy prostor. Naopak mohou být velmi užitečné po úrazech, operacích či tam, kde je již velká deformita, kterou nelze jen cvičit, ale zaslouží si i takovouto větší podporu zvenčí. Hledala bych kompromis, jak zachovat co nejvíce aktivity svalů, a zároveň si neškodit a moct běhat dál až do důchodu (včetně).

Text: Petr Kučera | Foto: Shutterstock