Už na základní škole nás učili, že teplota ovlivňuje tuhost pevných látek. Napadlo vás ale někdy, že počasí může mít vliv také na vlastnosti vašich běžeckých bot? Podívejme se, co s nimi udělá blížící se mráz.
Nejvíce je mrazem ovlivněna mezipodešev. Nejčastěji používaný materiál, pěna EVA, je sice skvělá z hlediska rovnováhy mezi tlumivými schopnostmi a návratností dopadové energie, zároveň však své vlastnosti mění v závislosti na teplotě – v horku měkne a v chladu se stává tužší.
Více zimy, méně tlumení
Nelze ovšem jednoznačně říci, že v minus deseti se mezipodešev bude chovat tak a tak. Když je totiž venku minus deset, neznamená to, že na stejnou teplotu se ochladí i mezipodešev. Zaprvé ji totiž ohříváme pomocí tepla vyzařovaného našimi chodidly a zadruhé se část mechanické energie, která na materiál působí při dopadu, přemění na energii tepelnou.
První výzkum zaměřený na vliv mrazu na tlumivé schopnosti bot proběhl v roce 1996. Hiroshi Kinoshita a Barry Bates při něm pomocí senzorů v mezipodešvi zjistili, že zhruba po deseti až patnácti minutách běhu se nezávisle na počasí mezipodešev ohřeje o cca 8 °C a poté se již její teplota prakticky nemění. Zároveň také potvrdili, že při teplotách kolem nuly se zvýší tuhost mezipodešve téměř o polovinu oproti pokojové teplotě. K menším změnám přitom docházelo u bot, které měly mezipodešev spíše z měkčích pěnových směsí.
Zátěž nejen pro nohy
Další zajímavá studie proběhla v roce 2010, kdy již měli vědci k dispozici mnohem sofistikovanější měřicí vybavení, a mohli se tak navíc zaměřit i na interakci nohy a boty v různých teplotních podmínkách.
Zjistili přitom zajímavou věc: S tím, jak s klesající teplotou roste tuhost mezipodešve, dochází k jejím menším deformacím při dopadu. Celková síla, která při dopadu působí na naše nohy, se tak sice nemění nijak zásadně, hůře se ovšem rozkládá, a výrazně tak vzrůstá tlak na určité části chodidla. Zatím sice chybí výzkumy zaměřené na to, jak se tato skutečnost může projevit na riziku vzniku některých zdravotních potíží, pokud vás ale nějaké problémy pohybového aparátu trápí, měli byste na to pamatovat a třeba velmi dlouhé běhy si naplánovat na dny, kdy teploty nepadají hluboko pod nulu.
Oba zmiňované výzkumy se navíc týkaly pouze zmíněné EVA pěny, ostatní systémy tlumení jsou mrazem ovlivněny méně. Zároveň je však třeba si uvědomit, že mráz dělá s tlumením to samé, co dlouhodobé používání – mezipodešev totiž tuhne a ztrácí své vlastnosti i s počtem odběhaných kilometrů. Možná tedy stojí za to si položit otázku, zda je dobrý nápad čekat s nákupem nových bot až na jaro.