Otestováno při běhu: menstruační kalíšek

Otestováno při běhu: menstruační kalíšek

Pokud jsi žena, tak víš, že mít „své dny“ může být někdy pěkně náročné, a to obzvlášť při běhu –nejenom fyzicky, ale také organizačně. Stále více jsou proto mezi běžkyněmi oblíbené menstruační kalíšky. Je to opravdu taková pecka? Vyzkoušela jsem na vlastním těle!

Pánové nechť prominou, a popřípadě tento text rovnou přeskočí. Plně chápu, že v tomto směru rozhodně nemusejí vědět všechno. Pro ženy – běžkyně je však téma menstruace zásadní, protože ho v plodném věku musejí řešit zhruba šestinu svého života, a rozhodně nechtějí tuto nemalou část zařazovat tréninkovou pauzu.

Sama běhám několik let, a tak mám s menstruací a jejím vlivem na běžecký výkon mnohačetnou každoměsíční zkušenost. I když často při jejím nástupu cítím nedostatek energie, slabost, či bolesti, tak nechci, aby mě tyto dny nějak limitovaly při běhání. Samozřejmě, že zvolním, ale na druhou stranu nechci tréninky a ani závody vynechávat. A k tomu je nutné vyřešit, jaký typ menstruačních pomůcek budu používat.

Vložky, tampóny a spol.

Řekněme si to na rovinu – s vložkou se prostě běhat nedá. Zavazí, při dlouhých bězích způsobuje odřeniny kůže, není to ani estetické a také může protékat.

Pohodlnější jsou tampóny. Nejdou vidět, nepřekážení, ale i ty mají svoje proti. Je potřeba myslet na pravidelnou výměnu, a ne vždy je možnost to hygienicky udělat – třeba na dlouhých závodech nebo při dlouhých bězích je to problém.

Jsou tu ale i další souvislosti. Jak vložky, tak tampóny představují spoustu nerecyklovatelného odpadu, a navíc se při jejich výrobě používají chemikálie (např. bělidla), které mohou přes sliznice přecházet do těla a negativně ovlivňovat zdraví.

Proto jsem pátrala, jak by se to lépe všechno dalo zvládnout. Až jsem narazila na časopis, který podrobuje testům nejrůznější výrobky, a tam jsem našla článek o menstruačních kalíšcích.

Kalíšek pro hippísačky?

Kroutila jsem přitom hlavou, Tento způsob „ochrany“ mi připadal na hlavu stavěný a měla jsem ho vždy spojený jen s „přírodními“, free nebo hippie ženami, co chodí oblečené v batice a nosí děti v šátku a tančí při svitu měsíce za zvuků bubnů.

Jenže článek mě zaujal – zejména informace, že kalíšky jsou ekologické a že je stačí použít ráno, celý den se o nic nestarat a vytáhnout je až večer. V mojí představě totiž vždy bylo to, jak si budu kalíšek vyplachovat někde na záchodech v obchodním centru nebo v restauraci, že je to fakt nechutné. Začala jsem se tedy o ně zajímat. Načetla si plno článků a podívala se na videa na youtube a zjistila, že je to teď hit.

Na vlastní tělo

Rozhodla jsem se, že do toho jdu, a vydala se na nákup. Značka byla jasná – chtěla jsem vítěze testu časopisu. Investice to ze začátku není malá, počítej okolo 500 -700 Kč. Vyplatí se do toho ale peníze dát, protože pak už nenakupuješ jiné hygienické potřeby. A protože zvlášť tampóny nejsou levná záležitost, takže po pár měsících to máš vráceno.

Já ho poprvé otestovala v Rakousku, po velkém trailovém závodě, kdy jsme ve startovním balíčku měli voucher do aqua centra. Prošel tedy hned náročným a velkým testem. Zavedení se povedlo a já celý den o kalíšku ani nevěděla. Plavala jsem s ním, byla hodiny v plavkách. Jako by se nic nedělo a já si připadala jako o ostatních, běžných dnech. Kalíšek jsem vytáhla až večer ve sprše.

Při běhání? Ano!

Samozřejmě mě nejvíc zajímalo, jak si kalíšek poradí s běháním. Nebude tlačit, zavazet? Kdepak, vůbec jsem o něm nevěděla! Zpočátku jsem zkoušela kratší trasy, ale pak ho podrobila několikahodinovému běhu. A nic. Prostě pokud bych se jinak při menstruaci necítila celkově slabší než v jiné dny a nebolelo by mě břicho, tak bych o kalíšku a o svých dnech téměř ani nevěděla. Je to prostě pecka.

Moje resumé

Kalíšek používám už více než rok. Nechápu, jak mi tato praktická a skvělá věc mohla tolik let unikat. Připadá mi to totiž jako jeden z největších vynálezů, které mě, jako ženě a běžkyni, dokonale ulehčí život. Samozřejmě jsem kalíšek doporučila i všem svým kamarádkám, ale je pravda, že ne každé vyhovuje. Na vině může být špatný typ kalíšku (nešetři na něm a vybírej si jen kvalitní značky), nevhodně vybraná velikost ( když je kalíšek malý, může protékat) a také když je nedobře zavedený – chce to opravdu určitý um a zručnost, než se s ním naučíš zacházet.

Pár praktických informací

Kalíšek se kupuje i podle velikosti – pokud ještě nemáš děti, vol malý, tedy velikost S, pokud ano nebo trpíš silnou menstruací, tak vol M nebo L.

Zavádění kalíšku si určitě vyzkoušej, ještě než menstruaci dostaneš, chce to určitý cvik, aby dobře seděl, nikde netlačil a neprotékal.

Kalíšek se dá nosit celý den, i v noci. Já ho ale používám jen přes den, na noc nosím vložky. Po několika měsících jsem si koupila dvě velikosti kalíšku – větší používám první dva dny menstruace a pak menší. Po každém cyklu ho vyvařím a také na něj používám speciální desinfekční tablety.

Nový hit: menstruační kalhotky

Kromě kalíšků, které jsou známé už několik let, jsou nyní hitem menstruační kalhotky. Jsou ze speciálního tenkého materiálu, který velmi dobře saje a zachycuje tekutinu, takže je při běžné a nepříliš silné menstruaci můžeš nosit celý den. Neprotečou, jsou nenápadné a pak je prostě jen vypereš. Neprodukuješ tedy žádný odpad, a dokonce prý tyto kalhotky jdou použít i při sportu. Jak fungují zatím nevím, ale určitě je jednou také vyzkouším.

Text: Karin Drekslerová | Foto: Shutterstock