Stravovací chyby, které opakujeme neustále dokola

Stravovací chyby, které opakujeme neustále dokola

I když je internet plný informací o tom, jak správně jíst, abychom byli  štíhlí a především pak zdraví a plní energie, podle světových studií se stále znova dopouštíme zásadních stravovacích chyb. Víme, které to jsou a jedná se opravdu o stravovací chyby?

1. Nejíme dostatečné množství oříšků

Ze světové studie provedené klinikou Mayo ve Spojených státech amerických vyplývá, že v našem jídelníčku není dostatečné množství ořechů a různých druhů semínek, přitom ořechová másla a ořechy jsou pevnou součástí zdravé výživy. „Oříšky a semínka jsou ceněny pro vysoký obsah kvalitních tuků, které mají pozitivní vliv na zdraví srdce a cév, zároveň dobře zasytí a jídlu dodají nezaměnitelnou chuť,“ říká hlavní nutriční specialistka Ing. Monika Bartolomějová ze Světa zdraví. Zároveň však upozorňuje na to, že je potřeba hlídat si jejich denní množství zvláště pak u ořechových pomazánek. „Pokud patříte mezi milovníky ořechových pomazánek, dobře si čtěte složení. Mohly by vás překvapit přidané cukry. Nejlepší volbou je doma připravené ořechové máslo. Stačí vám k tomu kvalitní mixér,“ doporučuje Monika Bartolomějová.

Věděli jste, že ořechy jsou skvělým zdrojem bílkovin, vlákniny, zdravých tuků a vitamínů? Dejte si každý den hrstku kvalitních ořechů nebo jednu až dvě lžíce ořechového másla.

2. Máme malou spotřebu mléka

Podle nejnovějších studií v globálu konzumujeme pouze 16 % z doporučené denní dávky mléka. Denní dávka je stanovena přibližně na 435 gramů. Na druhou stranu se ohledně  konzumace mléka vedou mezi odborníky spory. Někteří z nich tvrdí, že pravidelná konzumace plnotučného mléka a dalších plnotučných mléčných výrobků je spojena s nižším rizikem obezity. U dětí pomáhá pití plnotučného mléka s lepším vstřebáváním vitamínu D a často je pití mléka spojováno se silnějšími kostmi. Druzí mají za to, že konzumace mléka a mléčných produktů zvyšuje riziko rakoviny kvůli vysokému podílu nasycených tuků. Co se týká vápníku, odborníci z Harvardu navrhují jako mnohem vhodnější zdroj zeleninu (kapustu, brokolici,květák), kde je dvojnásobný obsah vápníku než v mléce a jeho vyšší využitelnost. Hlavní trenérka Mgr. Kateřina Hollerová z fitness centra pro ženy Contours je alternativním možnostem nakloněna a radí zařadit do jídelníčku více luštěnin a oříšků, které jsou rovněž skvělým zdrojem vápníku. „Alternativou mléka může být mandlové mléko, ale aby bylo z nutričního hlediska přínosné, budete si ho muset vyrobit doma. Rostlinná mléka v obchodech obsahují pouze malé procento základní suroviny a navíc jsou plné přidaného cukru a aditiv,“ varuje fitness trenérka Kateřina Hollerová.

Věděli jste, že rostlinná mléka jsou skvělou alternativou kravského mléka? Bohužel v obchodech jich většina obsahuje zcela zanedbatelné množství hlavní složky (například pouze 2 % mandlí).

3. Obiloviny jíme pouze na snídani

I když jsou sociální sítě plné fotek ovesných kaší, podle světové studie je konzumace obilovin a pseudoobilovin ve světě nízká (cca 29 g/den z doporučených 125 g/den). Podle odborníků přispívá konzumace dostatečného množství obilovin ke snížení rizika srdečních onemocnění, zlepšení zažívání a udržení zdravé hmotnosti. „Ovesné vločky ve formě kaší, palačinek či tzv. mugcakes jsou velmi oblíbené ve fitness světě. Řada lidí se však omezuje pouze na tento druh obilovin a zařazují je zejména ráno. Přitom mezi obiloviny se řadí třeba i hnědá rýže, ječmen, pohanka či celozrnné pečivo, které můžete s chutí jíst během celého dne – ideálně na oběd,“ radí Kateřina Hollerová.

Vyzkoušejte pohankové karbanátky podle Světa zdraví

Pohankové karbanátky jsou alternativou k masovým. Pohanka je tradiční bezlepková plodina, která tělu dodává důležitý vitamín P (rutin), jenž nám chrání cévy a zároveň je zdrojem vlákniny,“ říká hlavní nutriční specialistka Světa zdraví Monika Bartolomějová.

Ingredience:

  • 200 g pohanky 
  • 80 g cibule 
  • 2 ks slepičích vajec   
  • 4 stroužky česneku 
  • špetka majoránky a špetka soli
  • 40 g celozrnné špaldové mouky

Postup: Pohanku propláchneme v sítu pod tekoucí studenou vodou, nasypeme do hrnce a přivedeme k varu (dva díly vody na jeden díl pohanky). Hned poté, co vzejde var, odstavíme hrnec z plotny, přikryjeme pokličkou a necháme 30 minut dojít. Cibuli nakrájíme na jemné kostičky a smícháme ji s pohankou a vejci. Směs dochutíme prolisovanými stroužky česneku, solí a majoránkou. Vše řádně promícháme a ze vzniklé hmoty tvoříme placičky, které obalíme v mouce a dáme na plech vyložený pečicím papírem. Placičky pečeme v troubě na 200 stupňů po dobu cca 20 minut a podáváme třeba s lehkým salátkem.

4. Náš jídelníček je plný sladkých, slaných a zpracovaných potravin

Vůbec nejvíce škody v našem těle můžeme napáchat tím, že jíme přemíru sladkých, slaných a průmyslově zpracovaných potravin, které se podílejí na řadě zdravotních potíží včetně přibírání na váze. „Základem zdravého těla i hmotnosti jsou přirozené kvalitní potraviny a jídla z nich. Při nákupu potravin se soustřeďte na to, aby potravina neobsahovala zbytečnou chemii, aditiva, zbytky léků a zbytky pesticidů. Jezte hodně čerstvé zeleniny, pijte čistou vodu a nepřehánějte to s konzumací živočišných produktů,“ doporučuje Monika Bartolomějová ze Světa zdraví a dodává, že lidé si často neuvědomují, že v přirozenosti je síla. „Často se necháme obchodníky obalamutit nálepkami dietní, BIO, bez cholesterolu a podobně, přitom ve skutečnosti se jedná o vysoce zpracovaný produkt, který nemá se zdravým stravováním nic společného,“ uzavírá Bartolomějová.

Text: svet-zdravi.cz | Foto: svet-zdravi.cz