5 zakázaných nápojů před během

Před během a v jeho průběhu je důležité dbát na dostatečnou hydrataci, ale jsou věci, které napáchají víc škody než užitku. Které nápoje si před během odpustit?

Aby byl trénink co nejpřínosnější a zároveň jste z něj měli dobrý pocit, pitný režim před a v průběhu je klíčový. Pokud jste dehydrovaní, vaše tělo postrádá správnou svalovou sílu, přesnost a rovnováhu.

Odborníci radí v ideálním případě 600 ml dvě hodiny před tréninkem (a dalších 250 ml během zahřívání). To není úplně málo, takže si dejte pozor, co pijete.

1. Mléčné nápoje

Řada běžců miluje čokoládové mléko jako „recovery“ drink, ale před vyběhnutím si jej odpusťte. Mléko obsahuje kombinaci bílkovin, sacharidů a tuků a trvá poměrně dlouho, než se stráví. To není nejlepší volba před (rychlým) během. Jediným intervalem by byl patrně ten na záchod.

2. Sladké ovocné nápoje

Řeč je přesně o těch pitíčkách, která jste milovali jako děti. Většina z nich má vysoký obsah vysokofruktózového kukuřičného sirupu (HFCS), sladidla, u něhož byl prokázán neblahý vliv na funkci jater a hlavně obezitu.

Lepší volba: připravte si vodu s kousky citronu či pomeranče, lesním ovocem a mátou nebo bazalkou.

3. Alkohol

Netýká se vás to jen v případě, že se snažíte dokončit pivní míli. Jinak na alkohol před tréninkem zapomeňte. Dehydruje, působí zánětlivě a, jak známo, ve větším množství má i vliv na rovnováhu či rozhodování.

Lepší volba: životabudičem je i hrnek kvalitní kávy – lepší jsou tmavě pražená zrna, protože obsahují méně kofeinu než jemně pražená.

4. Sycené nápoje

Perlivé nápoje, jako je sodovka, minerálka nebo kola, mohou způsobit nadýmání, bolesti břicha a větry.

Lepší volba: domácí ledový zelený čaj, který je přirozeně plný antioxidantů a snižuje riziko rakoviny.

5. Kokosové mléko

Neslazená kokosová voda může být dobrým nápojem před během i po něm, kokosové mléko je ale něco jiného. Je vyrobeno ze šťávy kokosového ořechu i čerstvě nastrouhané dužiny, má vyšší obsah tuků a nižší obsah sacharidů, což ho dělá hůře stravitelným. Můžete se pak cítit pomalí a plní.