Je to už taková posedlost – jakmile se přiblíží jaro, s nadšením se vrháme na vše zelené. Spásáme mladé kopřivy, pučící bylinky cpeme do všech jídel a mnozí investují i do tzv. zelených potravin. Že je to zdraví prospěšné, o tom není pochyb. Pomůže nám to ale i zhubnout?
Mladý ječmen, mladá pšenice, spirulina, chlorella… Tyto přírodní doplňky stravy mají společného víc než jen zelenou barvu. Všechny totiž obsahují velký podíl zdraví prospěšných látek a některé z nich nám mohou pomoci i při hubnutí.
Enzymy jako klíč
Enzymolog Edward Howel popisuje ve své knize Enzyme Nutrition výzkumy, při nichž měřil mj. obsah enzymů u lidí s různou hmotností. Zjistil přitom, že v těle obézních lidí se vyskytuje výrazně nižší koncentrace enzymů, zvláště pak takových, které se podílejí na trávení živin. Mladý ječmen, mladá pšenice, ale v podstatě i výhonky všech zelených rostlin jsou na aktivní enzymy velmi bohaté, což může při hubnutí velmi pomoci.
Mladý ječmen je navíc velice bohatým zdrojem enzymu cytochrom c oxidázy, která je nezbytná pro fungování mitochondrií. Jsou to buněčné organely zodpovědné za tvorbu energie z živin. Dostatek tohoto enzymu tedy umožní efektivní spalování tuků i cukrů a podpoří nejen hubnutí, ale i vytrvalostní výkonnost.
Přes střeva i mozek
Zajímavou alternativu představují také mikroskopické sladkovodní řasy chlorella a spirulina. Obě mají výrazný pozitivní vliv na střevní mikrobiom, jehož narušení je velice častou příčinou přibývání na váze.
Spirulina navíc obsahuje látky, které stabilizují hladinu krevního cukru a ovlivňují v mozku vytváření signálů hladu. Její užívání proto může pomoci snížit chuť k jídlu, zejména pak na sladké. Chlorella zase obsahuje vysoké množství vlákniny a je také zdrojem jódu, který je coby složka hormonů štítné žlázy nezbytný pro fungování metabolismu.
Jen tak si zobnout…
Honí tě mlsná a hledáš, co by sis dal(a)? Jen něco malého, po tom přeci neztloustneš… Jenže právě takové uzobávání ovlivňuje hmotnost víc, než si myslíme.
Na rozdíl od našich předků už dnes nemusíme vynakládat mnoho úsilí, abychom se najedli. Nemusíme vařit, něco malého je k dispozici skoro vždycky. A snadná dostupnost různých pamlsků, obvykle výrazně průmyslově zpracovaných, nás často vede k tomu, že mezi jídly něco uzobáváme.
Nedávné výzkumy ovšem ukázaly, že právě chuťovky mezi jídly výrazně ovlivňují centrum odměn v našem mozku, zejména pak procesy spojené s produkcí „hormonu potěšení“ dopaminu. Tyto změny následně způsobí, že máme tendenci k přejídání.
Pokud tedy chceš zhubnout, snaž se uzobávání mezi hlavními jídly vyvarovat. A pokud přesto neodoláš, vyhni se průmyslově zpracovaným potravinám a jídlům s vysokým obsahem tuku, protože právě ty narušují produkci dopaminu největší měrou.
Glutamin tě zbaví špeků
Aminokyseliny glutamin a kyselina glutamová se často užívají jako doplněk stravy na podporu imunity. Poslední výzkumy ovšem naznačují, že mohou výrazně pomoci i při hubnutí. V malé italské studii například došlo u skupiny obézních žen užívajících …… k viditelné ztrátě hmotnosti, a to bez změn v jídelníčku či pohybovém režimu! Další studie pak prokázala, že užívání glutaminů mění ve střevech poměr dvou bakterií – Firmicutes a Bacteroidetes. Právě narušená rovnováha mezi těmito dvěma mikroorganismy je přitom typická pro obézní jedince.
Text: Petr Kučera | Foto: Shutterstock