Večer před závodem navýšit zásoby glykogenu, po doběhu doplnit živiny pro rychlejší regeneraci – to jsou důležité úkoly pro každého maratonce. Running Cheff ti tentokrát poradí, co si v tyto dva klíčové okamžiky dát.
Natankuj si glykogen
Moje poslední večeře před maratonem vždy obsahuje hodně sacharidů. Je to moje palivo, na kterém pojedu. Plná zásoba glykogenu ve svalech je nutná pro kvalitní zaběhnutí královské distance.
Miluji italskou kuchyni, a proto většinou volím dobré těstoviny ze semolinové mouky s nějakou zajímavou omáčkou, například:
Špagety s omáčkou z pečené červené řepy, parmezán, mandle, rukola.
Pro 2 osoby budeme potřebovat:
240 g semolinových špaget
150 g červené řepy
80 g ricotty
1/2 citronu
30 g plátků mandlí
40 g parmezánu
30 g rukoly
olivový olej extra panenský
sůl, pepř, bobkový list, tymián
Jak na to:
– Řepu položíme na alobal, osolíme, přidáme tymián, bobkový list, zakápneme olejem a dobře zabalíme. Dáme do trouby a pečeme na 180 stupňů cca 30 minut (zaleží na velikosti). Řepu propíchneme párátkem (musí být úplně měkká) a dáme stranou vychladnout.
Těstoviny dáme do vroucí osolené vody a vařímecca 7 minut, až budou al dente. Pak je slijeme, ale vodu necháme. Hotové těstoviny zakápneme olejem a prohodíme. Dáme stranou.
Řepu očistíme, nakrájíme na střední kusy a dáme do mixeru spolu s ricottou. Osolíme, opepříme, vymačkáme citronovou šťávou, přidáme olivový olej a přidáme menší naběračku vody z těstovin a mixujeme do hladka.
Mandle opečeme chvíli v troubě do zlatova.
Špagety prohřejme na pánvi s řepovým pyré, případně přidáme trochu víc vody z těstovin. Dáme na talíř, ozdobíme mandlemi, parmezánem a rukolou.
Výživové hodnoty
1 porce – 2 985 kJ
Bílkoviny – 31 g
Sacharidy – 93 g
Tuky – 23 g
Vláknina – 8 g
Šťastný a zničený finišer
Po dokončení maratonu mám vždy endorfinové tsunami v krvi. Bolí mě celé tělo, jsem strašně unavený, ale přesto se cítím jako nejšťastnější člověk na světě.
Taky jsem strašně hladový a cpu se vším, co najdu. Snažím se hodně pít jonťáky, klidně si dám i nealko pivo. Nezapomínám doplnit sacharidy v podobě banánů či tyčinek.
Aby se žaludek trochu vzpamatoval, rád si dám kuřecí vývar. Až potom můžu pomýšlet na vydatnější jídlo plné sacharidů a bílkovin, například:
Pečený losos, batáty, smetanová omáčka s bílým vínem
Pro 2 osoby budeme potřebovat:
300g filet z lososa (rozdělený na 2 porce)
400 g batátů (očištěné a opláchnuté)
Sůl, pepř, extra panenský olivový olej
Na omáčku:
50 g cibule šalotky (očištěné)
120 ml smetany na vaření
30 ml suchého bílého vína
10 g máslo
Sůl, bílý pepř, extra panenský olivový olej
Větvičku tymiánu
Jak na to:
Batáty nakrájíme na střední podlouhlé kusy, osolíme, pokapeme olejem a dáme péct do trouby na 180 stupňů, na 10 minut.
Lososa osolíme, potřeme olejem a dáme na rozehřátou pánev kůží dolu. Pak horní stranu opepříme. Až se kůže dobře vypeče, filety otočíme, necháme ještě minutku na pánvi a pak dáme do trouby ještě na 10 minut.
Šalotku nakrájíme nadrobno a lehce opečeme na másle v menším kastrolu. Přilijeme bílé víno a přidáme větvičku tymiánu. Až víno se vyvaří, tymián dáme pryč a zalijeme šalotku smetanou. Osolíme, opepříme bílým pepřem, chvíli povaříme a pak rozmixujeme dohladka.
Na talíř dáme filet z lososa, vedle batáty a přelijeme omáčkou.
Výživové hodnoty
1 porce – 2632 kJ
Bilkoviny – 36 g
Sacharidy – 45 g
Tuky – 31 g
Vláknina – 6 g
Running Cheff
Špičkový šéfkuchař (vlastním jménem Maxim Semenchukov) pochází z Kazachstánu, v ČR žije již 15 let. Šéfuje kuchyni v pražském Hotelu Amarylis Jerome. Zároveň je i skvělým běžcem, jeho osobní rekord na maraton má hodnotu 2:58, 50. Můžeš ho sledovat na Facebooku (Running Cheff) a instagramu (running_cheff).