Jak by měli jíst běžci, kteří chtějí hubnout?

Jak zhubnout? Jezte víc. Ne, není to protimluv. Když totiž intenzivně sportujete, platí pro vás jiná pravidla než pro obtloustlé povaleče. Jen je třeba pečlivě řešit nejen co, ale i kdy vlastně budete jíst.

Pokud jste „hltači“ článků o hubnutí, určitě jste narazili na radu, že máte dávat přednost pokrmům s vysokou nutriční hustotou (tj. spoustou živin), ale zároveň s nízkou kalorickou hustotou.

Jenže řekněte sami: Vyrazili byste na mnohahodinovou jízdu autem s poloprázdnou nádrží? Asi těžko. A to samé nemůžete udělat ani v případě, že se chystáte na trénink. Jestli budete omezovat kalorický příjem, riskujete ztrátu svalové hmoty, fyzickou i psychickou únavu a poruchy imunity a zranění (to samé platí i pro příjem energie po tréninku). A hubnout nebudete, protože tělo bude přecházet na úsporný režim. Po zbytek dne už byste se ovšem měli řídit doporučením snižovat kalorickou a zvyšovat nutriční hodnotu potravy.

Cukry před tréninkem, cukry po něm

Je sice pravda, že klíčem k úspěšnému hubnutí je udržení stabilní hladiny glukózy v krvi, což zpomalí vylučování inzulinu a zvýší ochotu těla spalovat tukové zásoby. A toho dosáhnete jen v případě, že nebudete tělo bombardovat dalšími a dalšími dávkami cukrů. Jenže omezovat příjem sacharidů před tréninkem znamená obětovat jeho kvalitu a nedostatek cukrů po tréninku zase zpomalí regeneraci.

V době mimo trénink se proto vyplatí dodržovat pravidlo rozdělení talíře na třetiny: 1/3 kalorického příjmu by měly tvořit kvalitní bílkoviny, 1/3 kvalitní tuky a zbylá 1/3 by se měla dělit mezi obiloviny (spíše celozrnné), zeleninu a ovoce. Sacharidů by na něm mělo být naprosté minimum, jejich příjem ve snadno stravitelné podobně se snažte koncentrovat na dobu před tréninkem i po něm. Díky tomu budete hubnout, i když toho ve výsledku sníte víc než předtím.

Text: Jana Lukášová | Foto: Shutterstock