Jarní bylinky podpoří hubnutí

Jarní bylinky podpoří hubnutí

Vrhnout se na první rašící zelené rostlinky a nacpat se jimi, to se na jaře tak nějak sluší. Některým z nich se ale vyplatí věnovat dvojnásobnou pozornost, protože podpoří nejen tvoje zdraví, ale pomohou ti i zhubnout.

Všechny zelené rostliny, které na jaře proženeš svou trávicí soustavou, ti budou při hubnutí k užitku. Zásobí tě nejen vitaminy a minerály, které pomohou zabránit přechodu na úsporný režim, především ale obsahují kombinaci aktivních enzymů a chlorofylu, která pročistí tvoje střeva, povzbudí peristaltiku a pomůže potlačit zánětlivé procesy, které ti brání zhubnout. Některé jarní byliny ovšem umějí i něco navíc.

Kopřiva

Jak ti pomůže: Povzbudí metabolismus, zbaví tělo nadbytečné vody, upraví hladinu cukru v krvi a také ti dodá železo, které zlepší přenos kyslíku krví a zmírní únavu. Navíc je jedním z mála přírodních zdrojů křemíku, který je nutný pro zdraví kloubů a šlach.

Jak ji konzumovat: Na čaj vytrhni mladé rostlinky i s kořeny a krátce je povař a nech louhovat. Ještě lepší je odšťavnění ve výkonném odšťavňovači (popř. rozmixuj rostliny s trochou vody a přeceď. Lístky můžeš přidat do salátů, nádivek, udělat z nich špenát…

Pampeliška

Jak ti pomůže: Podpoří činnost jater, která jsou pro hubnutí velmi důležitá, zrychlí metabolismus, zefektivní trávení.

Jak ji konzumovat: Z kořene si můžeš připravit čaj (je třeba jej povařit). Listy, květy a stonky můžeš přidat do salátu. A když při běhu uvidíš pampelišku, zastav a sněz její stonek – ideálně každý den alespoň deset.

Bez černý

Jak ti pomůže: Jeho květy obsahují kyselinu chlorogenovou, což je velice účinný „spalovač“ tuků.

Jak ho konzumovat: Klasikou je čaj, který ti navíc pomůře při jarních nachlazeních. Z květů se ale připravují i sirupy a limonády, lze je přidat do salátu, omelet (známé kosmatice) atd.

Čas na běh? V pravé poledne!

Jakýkoliv běh je pro hubnutí lepší žádný, teď zkraje jara, je ale více než vhodné vyběhnout v době, kdy má sluníčko největší sílu. Přirozené sluneční záření má totiž schopnost výrazně podpořit hubnutí:

  • Lidé, kteří se denně pohybují na slunci, mají podle výzkumů nižší tendenci k ukládání tuků.
  • Interakcí pokožky se slunečním zářením vzniká vitamin D, který je nezbytný pro úspěšné hubnutí. Zlepšuje totiž efektivitu metabolismu a pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi.
  • Sluneční záření pronikající do našich očí zmírňuje tvorbu melatoninu. Zvýšená produkce tohoto hormonu v zimním období je přitom častým důvodem nadměrné chuti k jídlu, přibírání na váze a zvýšené únavy.

V létě bude pochopitelně lepší přesunout trénink na ranní či večerní čas, jarní slunce však večer nemá dostatečnou sílu, a proto je lepší vyběhnout v poledne. Anebo si alespoň sníst oběd na lavičce v parku.

Pozor na anorexii!

Snaha hubnout je u běžců logická, každý kilogram navíc znamená značný pokles výkonnosti. Jenže až příliš často si přitom poškozují zdraví. Podle výzkumů až 32 % sportovců používá příliš drastické metody snižování váhy poškozující zdraví. Zvláště ženy jsou přitom ohroženy i přímo mentální anorexií, která u nich propuká častěji než u běžné populace – postiženo je 1-4 % sportovkyň.

Text: Petr Kučera | Foto: Shutterstock