Orienťák pro vytrvalce: rogaining i horský OB

Orienťák pro vytrvalce: rogaining i horský OB

Chceš si užít pravé terénní dobrodružství a strávit v lese více než hodinu či dvě? I orienťák nabízí disciplíny, které jsou určeny pro ryzí vytrvalce a více než práce s mapou rozhoduje tvá houževnatost, týmová spolupráce a schopnost vybrat v kopcovitém terénu ten nejlepší postup. 

V dnešním článku si představíme dvě disciplíny, které spadají pod Českou asociaci rogainingu a horského orientačního běhu. Jak jsi již pochopil, zmiňovanými sporty jsou rogaining a horský orienťák. Pojďme se podívat pod pokličku těchto ne úplně tradičních sportů.

Co rogáč a HROB spojuje?

Jak rogaining (slangově rogáč), tak horský orienťák (zkráceně HROB) mají několik společných závodních znaků a zásad. Běhá se ve dvoučlenných týmech, které musí celý závod absolvovat společně. Zvláště při průchodu kontrolními body a při doběhu do cíle musí být členové týmu v těsné blízkosti. Každý člen týmu musí provést označení průchodu kontrolním bodem sám. Mapy pro závod se nepoužívají tak podrobné jako pro klasický orienťák, jsou to spíše podrobnější turistické mapy v měřítku 1 : 25 000 až 1 : 50 000. Závodníci smí při závodě používat pouze buzolu a mapu poskytnutou pořadatelem. Stejně jako v orienťáku je nepřípustné používat k orientaci jiných map či speciálních navigačních pomůcek (GPS apod.). V pravidlech najdeme i legrační pravidlo o zákazu používání dopravních prostředků během závodu.

Pořádný horský orienťák

Každoročně láká mistrovství ČR v horském orientačním běhu pestrou směs závodníků. Bok po boku jsou na startu orientační běžci, vytrvalci i vyznavači extrémních závodů, kteří v tradičně sychravém podzimním počasí otestují svou fyzickou i psychickou zdatnost. Připraveny jsou kategorie juniorů, dospělých i veteránů, vždy v mužském, ženském i mix složení. HROB je dvoudenní závod, ve kterém je na programu první den kvalifikace a druhý den se běží finále. Start je první den vždy hromadný, proto bývá často první část trati jako volné pořadí kontrol, aby se startovní pole rozmělnilo a neběžely všechny týmy spolu. Zbylá část trati je pak s klasickým pevným pořadím kontrol. Druhý den je celá trať s pevným pořadím kontrol a startuje se v časových odstupech z předchozího dne (tzv. handicap), kdo doběhne první do cíle se všemi kontrolami, je vítězem. Časy vítězných týmů u mužů bývají mezi 3 až 4,5 hodinami (ženy mají o hodinu méně), to znamená zhruba 25 – 35 naběhaných kilometrů s převýšením často větším než vertikální kilometr. V minulosti se HROBy konaly například v atraktivních terénech Krkonoš, Ještědu, Moravského krasu či Vizovických vrchů, kam se běžci podívají letos? Do krušnohorského podhůří na začátku listopadu!

All day, all night

Rogaining se od HROBu liší již v základním principu – cílem není oběhnout trať co nejrychleji, ale nalézt ve stanoveném časovém limitu v libovolném pořadí co nejvíce kontrolních bodů, které jsou různě obodované. Vítězem se pak stává tým s nejvyšším počtem nasbíraných bodů. Časový limit klasického rogainingu je 24 hodin. Pořadatel může vedle hlavního závodu ještě vypsat závod na 12, popř. 6 hodin. Výjimečně je možné stanovit i jiný časový limit, vždy však minimálně 6 hodin. Start všech týmů je hromadný a rozhoduje precizní naplánování trasy závodu. Běžci si musí sestavit plán takový, aby ho fyzicky zvládli, musí uvážit bodové ohodnocení kontrol a myslet na to, že za 24 hodin musí být v cíli a ne 15 kilometrů daleko na druhém konci mapy. Z tohoto důvodu někdy pořadatel vydává mapy s časovým předstihem, aby si týmy trasu naplánovaly. Závod končí uplynutím stanoveného časového limitu. Týmy, které dorazí později, jsou penalizovány bodovou srážkou za každou započatou minutu prodlení. Letošní Mistrovství světa se běželo v ČR, konkrétně na Paprsku v Jeseníkách a byla to skvělá akce po všech ohledech. Velké oblibě se těší rogaining i ve světě a mistrovství světa zavítalo například na Nový Zéland, do Ruska či do USA.

 

Text: Matěj Burda