Trápí vás opakující se zranění, ovšem výhradně na jedné dolní končetině? Zde jsou tři věci, které se vyplatí udělat, abyste zabránili jejímu přetěžování.
1. Změňte směr
Absolutní rovina je vzácná. Téměř každá cesta a silnice má nějaký sklon, a to nejen ve smyslu stoupání a klesání, ale i ze strany na stranu. Pokud tedy běháte stále stejný okruh, může se snadno stát, že na něm převažuje zkosení k jedné straně, a tudíž jednu končetinu trvale přetěžujete. Problém může nastat i při tréninku na oválu – ten by sice měl být ideálně rovný, ale zase na něm pořád zatáčíte vlevo, a protože v zatáčce každá noha pracuje trochu jinak, může opět snadno dojít k přetížení.
Co s tím: Pravidelně střídejte na svých okruzích směr běhu (na dráze to ovšem nemusí vždy jít) a měňte i samotné běžecké trasy.
2. Změňte dech
Pokud při běhu dýcháte stylem dva kroky nádech – dva kroky výdech, tak máte tento cyklus s velkou pravděpodobností přesně navázaný na pohyb končetin, takže například nádech vždy zahajujete při došlapu na levou a výdech také. To vás ovšem podvědomě nutí dát právě na tu levačku větší důraz, což vede k jejímu přetěžování.
Co s tím: Při pomalejších výbězích zkuste zpomalit dech na rytmus tři kroky nádech – tři kroky výdech, při kterém budete při zahájení nádechu došlapovat na jinou nohu než u výdechu. Když se to naučíte, váš dech se prohloubí a ke svalům se dostane více kyslíku. Při dvoukrokovém rytmu se pak občas snažte měnit končetinu, při jejímž došlapu dechový cyklus začínáte, i když to rozhodně není snadné.
3. Napravte se
Velice častým důvodem přetěžování jedné z končetin jsou asymetrie a dysbalance v oblasti zad a pánve, které jsou získané v průběhu života.
Co s tím: Zde pomůže pouze návštěva fyzioterapeuta, který tělo srovná, a následné pravidelné cvičení.