Zima, kluzké chodníky či brázdění svahů s sebou přináší i zvýšené riziko zranění, jako jsou natažené svaly, otoky nebo pohmožděniny. Pokud si nežádají oko lékaře, zkuste vsadit na domácí péči v podobě PRICE terapie.
Metoda je vhodná v prvních dvou až třech dnech od zranění. Tehdy je nejdůležitější zástava otoků, prevence dalšího zranění, tišení bolesti a tím zkrácení doby zotavení. Co se pod zkratkou PRICE skrývá?
Protection – ochrana
První zásadou je ochránit (zafixovat) poraněné struktury tak, aby nedošlo k rozšíření zranění. V tom by měla pomoci kvalitní bandáž, hliníková dlaha, ovaz či ochranná páska. „Základem každé kvalitní bandáže je stálý mírný tlak. Stimuluje specifické nervy v kůži a brání hromadění tekutin, napětí klesá a to přináší úlevu,“ popisuje Adam Šetele z technologické společnosti 3M, která bandáže vyvíjí.
Rest – odpočinek
Klid v těle spustí přirozené regenerační procesy napomáhající rychlejšímu uzdravení. Pokud se poraněná část namáhá pohybem, hrozí další poškození tkáně nebo zvětšení otoku.
Ice – ochlazení
Nejčastěji se používá ledový obklad nebo zmrazitelné obaly – přes den by se měly přikládat každé dvě hodiny na 10 až 20 minut. Mezi pokožku a obklad je ovšem třeba dát například papírový ubrousek, aby nedošlo k namrznutí pokožky. Ale pozor! „Chladivé se hodí na otoky a natažené svaly, naopak namožená záda, klouby či krční obratle je třeba zahřát,“ radí Šetele.
Compression – stažení
„Stažení je pro postiženou oblast zcela klíčové a má následovat po ledování. Stahovací obinadlo či bandáž poslouží jako mechanická zábrana, takže se sníží možné otékání,“ říká Šetele.
Elevation – polohování
Jeho smyslem je omezit tok krve do poraněné oblasti. Pokud to lze, doporučuje se danou část těla vypodložit polštáři, aby byla ve výšce nad úrovní srdce. Provádějte ihned po zranění.
Jestliže bolestivé potíže a další příznaky ustanou, terapie zabrala. V opačném případě je namístě návštěva lékaře.