Co dělat, aby to na běžkách jelo

Co dělat, aby to na běžkách jelo

Pocit z běžkování nebo výsledek závodu na lyžích zdaleka není jen zásluha schopností a momentální formy lyžaře. Do konečného výkonu čím dál tím více zasahuje i materiální vybavení. Ale ani sebelepší běžky nepoletí bez kvalitní přípravy. Nač se zaměřit?

Pro dobrý výkon na běžeckých lyžích je třeba udělat maximum. Jen zodpovědná příprava běžek se odvděčí dobrým pocitem z jízdy nebo kvalitním výsledkem ze závodu a mohu říci, že se opravdu vyplatí. Nepodceňte ji, lyže vám to určitě vrátí.

Krok č. 1 – Výběr a příprava nových lyží

Nejspíš už jste během uplynulých zimních sezon stihli zjistit, jestli vás běžkování bude bavit, a rozhodli jste se pořídit si vlastní výbavu. Anebo ta stará už dosluhuje a porozhlížíte se po nové, lepší.

První krok je tedy spojen s výběrem lyží. Na nich je do skluznice strojem vybroušena struktura – v podstatě se jedná o bruskou uměle vytvořené podélné rýhy mikroskopické velikosti, které mohou mít různou hloubku a hustotu. Řada turistických i sportovních lyží má zpravidla univerzální strukturu pro široké spektrum sněhů. Lyže závodní řady mají již rozdílné struktury podle druhu sněhu: jemná struktura na sníh pod bodem mrazu, hrubá na starý hrubozrnný a mokrý sníh a univerzální struktura na více typů sněhů kolem bodu mrazu. Při volbě záleží na vašich možnostech a také na očekávaných podmínkách. Pokud nejde o vrcholové lyžování, tak postačí lyže se strukturou univerzální. Tvrdost lyží je třeba zvolit podle vaší hmotnosti a také úrovně silových schopností. Zjednodušeně lze říci, že čím je lyžař těžší, tím potřebuje tvrdší lyži, jelikož běžky by se neměly prošlápnout. Tvrdší lyže bude vyhovovat i náročným sportovcům, vyžaduje lepší zvládnutí techniky odrazu.

Krok č. 2 – Ruční úprava skluznice před mazáním

Strukturu skluznice od výrobce ještě můžete upravit ručním strukturovačem, což je nástroj, kterým můžete do skluznice vtlačit další drážky – to umožní její ještě menší tření se sněhem a tím i delší skluz. Proč si tak neušetřit síly?

Ruční strukturovače vybírejte podle hrubosti drážek opět v závislosti na struktuře a vlhkosti sněhu. Výhodou použití je, že ručně tlačená struktura je po několika parafinováních zažehlena a lyže získá zase svou původní strukturu.

Ruční strukturování aplikujte po důkladném očištění skluznice odstraňovačem vosků nebo vymytí měkkým parafínem. Po použití skluznici dokonale vykartáčujte, čímž odstraníte uvolněné drobné částečky nečistot.

Odstraňování starých vosků ze skluznice pomocí odstraňovače vosků
Ruční strukturování skluznice
Příprava lyží pro skluz

Dobrý skluz nejspíš ocení úplně každý lyžař, neboť je schopen ušetřit mnohé síly. Co nejlepší skluz zajistíme ošetřením skluznice skluzovým parafínem. Vhodný prostředek vybírejte podle struktury, teploty a vlhkosti sněhu i vzduchu. Čím vyšší vlhkost sněhu, tím je třeba měkčí parafín, případně s vyšším procentem dalších příměsí (např. fluorcarbonu), zaručujících lepší skluz na starém, mokrém a špinavém sněhu. Čím větší zima, tím tvrdší parafín.

U lyží na bruslení nanášejte skluzový parafín po celé ploše skluznice, u lyží na klasickou techniku jen na část u špičky a patky lyže. Do prostřední části lyže pod vázání (odrazová zóna) později nanesete odrazový vosk.

Jak na to? Na dobře očištěnou skluznici naneste parafín nakapáním nebo natavené kostičky parafínu natřením žehličkou. Vrstva by měla být dostatečná, aby se při zažehlování nedostala deska teplé žehličky do přímého kontaktu se skluznicí. Teplotu žehličky zvolte podle doporučení výrobce parafínu uvedeného na obalu.

Žehličkou při zažehlování pohybujte v jednom směru asi 3- až 4krát, aby se skluznice dostatečně prohřála a parafín se snadněji vsákl do skluznice. Po vychladnutí z lyže strhněte přebytečný parafín pomocí škrabky z plexiskla a skluznici důkladně vykartáčujte kartáčem.

Stržení přebytečného parafínu ze skluznice
Kartáčování skluznice kartáčem po parafinování
Příprava lyží pro odraz na klasickou techniku

Odrazová zóna (pod vázáním) se určuje podle tvrdosti lyže a hmotnosti lyžaře. V ideálním případě je dlouhá 50 až 60 cm. Zónu vám změří v obchodě na měřicím stroji nebo si ji můžete změřit i doma. Na rovnou desku položte lyže, na ně se rovně postavte se stejně rozloženou váhou na obě lyže a pomocí papíru, který posouváte pod středem lyže vpřed a vzad, si zaznamenejte bod, kdy s papírem již nebylo možné pod lyží pohybovat. Vzadu bude konec zóny na úrovni paty. Tímto způsobem si vymezíte prostor, kam se bude následně aplikovat tuhý odrazový vosk. Pro aplikaci tekutého vosku (klistru) na mokrý a starý sníh zkraťte naměřenou odrazovou zónu vpředu asi o 3 až 5 cm.

Před nanášením odrazových vosků je potřeba odrazovou zónu zdrsnit smirkem o hrubosti 150, aby se vytvořila drsná plocha pro lepší spojení odrazového vosku se skluznicí. Výběr vhodného odrazového vosku závisí opět na struktuře, vlhkosti a hrubosti sněhu. Na nový i starší sníh při teplotách pod bodem mrazu vyberte tuhý odrazový vosk, naneste jej na skluznici a rozetřete pomocí špalíčku z korku nebo polyuretanu. Zpravidla se nanášejí 3 až 4 tenké vrstvy s tím, že každou vrstvu je třeba zvlášť rozetřít.

Pokud si nebudete jisti volbou správného vosku, což je zpravidla největší úskalí klasické techniky, nejdříve si první dvě vrstvy vyzkoušejte, zda jste vybrali pro jistý odraz vhodný vosk. V opačném případě aplikujte další vrstvy (případně o stupeň měkčího vosku). V každém případě byste měli počítat s nepatrnými změnami struktury sněhu podle denní doby a nadmořské výšky, a tak si s sebou vždy na delší trasu nezapomeňte přibalit aspoň dva vosky na případnou korekci.

Roztírání tuhých odrazových vosků korkem

Na starý, znečištěný a mokrý sníh se používají tekuté vosky, tzv. klistry. Jejich aplikace je proti tuhým voskům odlišná. Vhodné je začít základem, který tvoří slabá vrstva modrého nebo zeleného klistru, která umožní lepší spojení další rozhodující vrstvy se skluznicí, aby nedošlo k jejich roztažení až do skluzové zóny. Tuto první vrstvu je vhodné zažehlit žehličkou. Konečnou vrstvu klistru nebo jejich kombinaci zvolte podle sněhu a důkladně roztírejte nejlépe palcovou částí dlaně nebo palcem (v žádném případě ne korkem). Na skluznici musí zůstat jen celistvá tenká vrstva.

Nanášení tekutých odrazových vosků – klistrů
Roztírání klistrů palcem

Po každém tréninku nebo závodě je nezbytné odstranit nečistoty a zbytky vosků ze skluznice. U lyží na bruslení můžete skluznici otřít hadříkem namočeným do odstraňovače vosků nebo vyplavit skluznici zažehlením měkkého odrazového vosku s následným seškrábáním ještě předtím, než parafín zatuhne. Skluzové zóny u klasických lyží ošetříte obdobně, ale z odrazových zón nejdříve odstraňte pomocí ostré plastové škrabky odrazový vosk a pak otřete hadříkem namočeným do odstraňovače vosků.

Odstraňování odrazových vosků ze skluznice

Tahák na přípravu lyží

Bruslení Klasická technika
Výběr vhodných lyží podle tvrdosti a struktury skluznice Výběr vhodných lyží podle tvrdosti a struktury skluznice
Důkladné očištění skluznice od skluzových parafínů a nečistot Důkladné očištění skluznice od skluzových parafínů a odrazových vosků  
Nanesení skluzového parafínu po celé ploše skluznice a zažehlení   Nanesení skluzového parafínu ke špičkám a patkám lyží a jeho zažehlení  
Strhnutí přebytečného parafínu plexi škrabkou a vykartáčování skluznice   Strhnutí přebytečného parafínu plexi škrabkou a vykartáčování skluznice  
  Zjištění optimální délky odrazové zóny a její zdrsnění smirkovým papírem  
  Nanesení a rozetření odrazového vosku korkem

Vybavte se

Co se vyplatí mít ve výbavě pro kompletní přípravu lyží?

Odstraňovač vosků, škrabka na vosky, smirkový papír, žehlička, sada parafínů na skluz (nebo univerzální), klistry (min. stačí červený a fialový), tuhé odrazové vosky (min. stačí červený, fialový a modrý), korek na roztírání vosků, případně kartáč.

Text: Petr Kučera | Foto: Shutterstock