Tipy na triatlonovou závodní sezónu

Závodní sezóna je v plném proudu a termínovka tradičně nabitá. Ať už o svém prvním triatlonu teprve přemýšlíš, nebo už máš pár závodů za sebou, přinášíme ti pár tipů, které se ti pro letní triatlonová klání mohou hodit.

  • Závodní plán nepodceňuj

Záleží na tvých ambicích a možnostech. Pokud chceš podat maximální výkon, je třeba si vybrat omezený počet závodů, které pojmeš jako svůj vrchol – v případě dlouhého triatlonu by měly být maximálně dva za sezónu, ale můžeš je doplnit i něčím kratším, opět ale v omezené míře. Dobu mezi nimi pak můžeš vyplnit závody, které nepojedeš naplno, ale budou fungovat jako kvalitní trénink. Třeba taková depa totiž nejlépe natrénuješ právě na závodech. Důležité je ale stanovit si závodní plán, ve kterém si určíš vrcholy a doplňkové závody.

  • Rozhoduj se podle svého typu

Počet absolvovaných závodů závisí i na tvé sportovní osobnosti. Pokud jsi spíše závodní typ, který se v tréninku nedokáže moc vyšťavit, můžeš jít cestou častého závodění, kdy ti méně důležité závody (spíše na kratších distancích) poslouží jako velmi kvalitní trénink, a mezi nimi trénuj jen lehce, spíše v nižších intenzitách. Cílevědomého sportovce, který dává do tréninku všechno, by ale mohlo časté závodění hodně výkonnostně zbrzdit.

  • Seznam se s tratí

Pokud máš možnost, projeď a proběhni si před důležitým závodem alespoň část trati, můžeš klidně i autem. Můžeš si lépe naplánovat, jak si rozložíš síly, a nepřekvapí tě třeba stoupání krátce před cílem. Zvláště na kole se můžeš připravit i na potenciálně nebezpečná místa – třeba ve sjezdu budeš vědět, co je za zatáčkou, kde je horší povrch… A dobré je to i pro psychiku.

  • Na den D nezapomeň vyladit

Zatímco méně důležité závody lze jet z plného tréninku, před vrcholem sezóny je třeba vyladit, tedy postupně snižovat zátěž, abys v den D byl zcela odpočatý. Pokud se závod jede v sobotu, ve čtvrtek (popřípadě i ve středu si dopřej úplné volno).

  • Před dnem D se rozcvič

Den před důležitým závodem je více než volno vhodné rozcvičení, které připomene tělu pohyb a naladí tělo i mysl na výkon. Chystáš-li se na delší distance, stačí ti absolvovat například 30minutové volné kolo, 20minutový klus a 20minutové plavání – plavání je zde kvůli regeneračnímu účinku úmyslně zařazeno nakonec. Pokud máš chuť, můžeš zařadit i kratší, rychlejší úseky (do 90 s) s delšími pauzami, běžeckými rovinkami apod. Na kratších distancích může být doba rozcvičení kratší, ale špetka rychlosti by chybět určitě neměla.

  • Po závodě odpočinek

Po tréninkově pojatém závodě odpočinek není nutný, pouze den po něm by neměl přijít na řadu žádný těžký trénink. Když ale na trati necháš všechno, je nezbytné nechat tělo důkladně zregenerovat.

Dne po závodě zařaď lehké vyjetí na kole či vyplavání. Následovat může den úplného volna a poté zařazuj jen velmi lehký trénink (co do objemů i intenzit), a to zvláště po delších distancích – po středním triatlonu je potřeba nechat tělo odpočinout alespoň týden, po železňáku raději dva.

  • Nezapomeň na analýzu

S odstupem několika dnů od závodu (nikoliv pod vlivem zjitřených emocí těsně po něm) je čas na analýzu výkonu. Zamysli se, jestli a kdy ti došlo, nebo jestli jsi spíš v závěru (závodu i jednotlivých disciplín) cítil(a) zbytečně velkou rezervu, projeď si záznamy z hodinek a wattmetru, jestli (a kdy) došlo k významnému poklesu výkonu, zhodnoť, jak se povedlo občerstvování, depa… Jen na základě důkladné analýzy zjistíš, na co se zaměřit v dalším tréninku i jak příště lépe zvládnout taktiku.

  • Vstříc dalšímu vrcholu

Když máš za sebou odpočinek, je třeba zahájit přípravu na další vrchol. Pokud se závod vydařil a do dalšího zbývá více času, můžeš prostě zkopírovat poslední týdny přípravy a absolvovat je znovu, v opačném případě se více zaměř na zjištěné slabiny. Pokud je času méně, vol spíše udržovací trénink, do kterého můžeš včlenit několik tréninkových jednotek zaměřených na odstranění slabin.

Text: ČTA | Foto: Shutterstock