Trénink na orienťácký sprint

Trénink na orienťácký sprint

Sprint je nejkratší a zároveň nejrychlejší disciplína orientačního běhu. Navíc se běhá ve městech, takže oproti lesním disciplínám vyžaduje rozdílný styl přípravy. Není to však žádná věda a na orienťácký sprint dokážeš dobře natrénovat i ty!

Závod ve sprintu je individuální městský závod ve velmi vysoké běžecké rychlosti s časem vítěze 12-15 minut. Běhá se nejen v historických centrech měst, ve vesnicích či na sídlištích, závodními terény pro sprint mohou být i parky nebo dobře běhatelné lesy. Zásadní je však to, že se stavitel tratí snaží vždy vymyslet takové postupy mezi kontrolami, které nabídnou obtížné volby postupů s důrazem na vysokou koncentraci závodníků. Závodníci se tak musí v několika vteřinách rozhodnout, který postup na další kontrolu zvolí. Rozhodujícím faktorem na volbě postupů je samozřejmě čas od kontroly ke kontrole následující. Nicméně v praxi závodník řeší hlavně vzdálenost, kterou na postupu naběhá s přihlédnutím k nastoupaným metrům. Důležité je také posoudit mapovou náročnost postupu – velký rozdíl je mezi tím, jestli běžíš stále po jedné ulici až ke kontrole nebo jestli kličkuješ v úzkých uličkách a musíš každých 50 metrů zatáčet a mapovat postup.

Není město jako les

Městské závody se oproti těm lesním v několika aspektech liší. První rozdíl je jasný už při pohledu na mapu s tratí, ta je o mnoho podrobnější a jsou v ní použity nepatrně odlišné symboly (zakresleny jsou všechny zpevněné plochy, opěrné zdi či živé ploty). Co je však hlavním rozdílem jsou „nepřekonatelné“ mapové značky, které závodník pod hrozbou diskvalifikace nesmí překonat, jedná se o tyto:

  • Nepřekonatelný sráz, zeď, plot nebo zábradlí;
  • Nepřekonatelné vodní těleso nebo bažina;
  • Nepřekonatelná vegetace;
  • Oblast se zákazem vstupu;
  • Budova;
  • Nepřístupná oblast, dočasná stavba nebo uzavřená oblast.

Atleti si přijdou na své

Natrénovat fyzičku na sprint by neměl být pro zkušenější běžce problém. Během 12minutového závodu se naběhá kolem 4 kilometrů, je tedy vhodné zařadit podobné tréninky jako na atletické tratě 3000 m a 5000 m. Rozdílem oproti atletice je pak častá změna tempa vlivem zatáček, stoupání, schodů, mapování během postupu nebo ražení kontroly. Z tohoto důvodu je vhodné zařadit tréninky na výbušnost a opakované starty. V orienťáku slouží vždy jako klíč k úspěchu motto Trénuj tam, kde běháš. Pokud chci být tedy dobrý ve sprintu, měl bych běhat po městě. Český reprezentant Vojtěch Král dříve běhal pro zlepšení sprintové fyzičky svůj okruh, který zahrnoval stoupání i klesání, zatáčky, rychlejší úseky i technicky náročné schody. Dokázal tak lépe připravit nejen své nohy, ale i hlavu na to, co ho může při sprintovém závodě potká.

Jak vyzrát na sprintovou mapu?

Sprint je pro orienťácké začátečníky určitě nejjednodušší disciplínou, mapa je více podobná těm v autonavigacích, navíc domy a ulice jsou výbornými orientačními body, takže ztratit se je o trochu těžší než v lese. Kontroly při sprintu nejsou nikterak schované, ale jsou vidět na první pohled, rozhodující by totiž měly být spíše volby postupů než dohledávka. Nejlepším mapovým tréninkem na sprint je samozřejmě závod, existuje ale i několik dalších technik, jak se naučit orientovat ve vysoké rychlosti a volit správné volby postupů. Sprintové intervaly jsou krátké mapové úseky o několika kontrolách, kde jde běžec 100% tempem, následuje krátký meziklus na start dalšího intervalu a znovu. Dobrým tréninkem jsou i sprintové štafety, při kterých má každý běžec drobně odlišnou trať, tím pádem i rozdílné volby postupů, naučíš se tak věřit svému úsudku a neběžet za soupeřem, který běží na jinou kontrolu. Koridor neboli úzký „had“ na mapě ti pomůže pochopit sprintovou mapu a orientovat se pouze podle těch mapových objektů, které jsou důležité.

5 tipů na SPRINT pro o-začátečníky

  • Než abys ztrácel na kontrole čas výběrem jen trochu kratšího postupu, raději se rychle rozhodni a běž!
  • Ve spletité síti uliček vyber místo kličkování jednodušší postup (nemusíš dávat tolik pozor a můžeš ještě zrychlit běžecké tempo)
  • Schody tě na postupu výrazně zpomalí (nahoru i dolů).
  • Odbíhej od kontroly v přímém směru, pokud je to možné, změny směru a otočky tě zpomalí.
  • Dávej pozor při běhu „za roh“, aby ses nesrazil se závodníkem běžícím proti tobě.

Poprvé v historii tři republikové šampionáty ve sprintu

Poslední roky se běhaly vždy dva sprintové závody MČR – sprint a sprintové štafety. Rok 2023 bude jiný – Česko jde s mezinárodními trendy a poběží se také MČR v knock-out sprintu. Všechny závody proběhnou na začátku podzimu. Knock-out sprint v jihočeském Písku 28. září, o následujícím víkendu pak 30. září – 1. října sprint a sprintové štafety. Ty se poběží v Opavě, kde je přivítá terén tamější Psychiatrické nemocnice a Slezské nemocnice.

Text: Matěj Burda | Foto: Český svaz orientačních sportů