Fascie: opomíjený důvod bolesti

Fascie: opomíjený důvod bolesti

Už jsi toho nastudoval spoustu o technice běhu, botách a tréninku, víš, jak uvolnit svaly, zregenerovat po závodě, jak se protáhnout, byl jsi u fyzioterapeuta, na masáži, aromaterapii, akupunktuře, rázové vlně i v sauně, a přesto tě trápí opakující se bolesti? Příčina se může skrývat ve fasciích.

Tělo ukrývá nejedno tajemství a věda je postupně objevuje. Jedno z nejnovějších jsou právě fascie. Jedná se o velice složitou a nesmírně důležitou součást tvého těla. Právě její komplikovanost způsobila, že velká část jejích funkcí zůstala dlouho neobjevena.

Pokud s fasciemi není něco v pořádku, mohou být zdrojem jakékoliv, třeba i roky zdánlivě neřešitelné bolesti. Dnes se o nich doslýcháme naštěstí čím dál víc, poslední dobou například v souvislosti s rollery, který má dnes každý správný sportovec vždy u sebe. A ty jsou určeny, ač to možná nevíš, primárně na uvolnění fascií.

3D síť dává tělu tvar

O čem je tedy řeč? Fascie jsou obaly svalů. Jsou to drobná kolagenová vlákna propojená v sítě. Oddělují vzájemně kosti, svaly, nervy, cévy a orgány. Tělo vlastně drží svůj tvar díky fasciím. Mají dvě vrstvy, jednu povrchovou a jednu hlubokou. Vzájemná kluznost mezi těmito vrstvami je klíčová pro zdraví pohybového aparátu. Volnost pohybu, kloubní rozsah, správná funkce vnitřních orgánů a mnoho dalšího funguje díky této kluznosti. Tu udržíme správným strečinkem, rolováním, masážemi atd.

Fascie mají specifické vlastnosti, mezi něž mimo jiné patří jejich vzájemná propojenost. Fascie hrudníku totiž přechází do fascie ramene, fascie ramene do fascie zad, fascie zad do fascie hýždě a tak dál. Tvoří jakousi 3D síť v našem těle. Můžeš si je představit jako velmi těsný neoprene: když pohneš rukou, pohne se neopren na zádech a trochu i na noze. Nemůžeš tak pohnout žádnou částí těla bez toho, aniž by na to látka odpověděla pohybem i na úplně opačném konci.

Co škodí fasciím?

Zkus chytit límeček svého trička a vytáhni jej tisíckrát za sebou. Jak teď vypadá? Asi moc dobře ne. Stačí přitom půl hodina běhu a s fascií chodidla se stane něco podobného. Má sice své účinné ochranné mechanismy, i tak je ale velmi nepravděpodobné, že zůstane ve svém původním stavu. Opotřebovává se. Škodí ale I neaktivita, kvůli níž vznikají místa se ztrátou kluznosti. Chronický stres zase způsobí celkové zatuhnutí. Tvoje držení těla a pohybové stereotypy zase mohou přetvořit fascii do jiného, nefyziologického směru.

Zde je tedy vysvětlení toho, proč před 20 lety zvrknutý kotník může způsobit současnou bolest ramene či jiného kloubu. A nemusíme chodit ani tak hluboko do minulosti – špatný došlap může přes fascie způsobit bolest kolene, ale i hlavy, či čehokoliv dalšího.

Fascie svou kluzností ovlivňují držení těla a postupným přesouváním ztráty této kluznosti způsobují bolest na vzdálených místech. Zároveň ale fungují jako jakýsi nárazník. Absorbují nárazy a odpovídají na vnější zatížení daleko citlivěji a přesněji, nežli svaly či klouby samotné.

Operace, zácpa i rovnátka

Když to shrneme, tak jakýkoliv zásah do fasciálního systému významně ovlivní vývoj držení těla a následně způsobí bolesti zad, kloubů nebo orgánů. Takovým zásahem může být například:

– gynekologická operace,

– komplikované nošení rovnátek,

– dlouhodobá zácpa,

– pády na hlavu,

– vyvrknutý kotník,

– zlomenina,

– nevhodná technika běhu či běžecká bota.

Tato situace může trvat delší dobu a ty na možnou souvislost snadno zapomeneš. Tvůj vyvrknutý kotník v deseti letech ti možná nikdy nepřišel pro současnou bolest beder nijak podstatný. Teď už ale víš, že může být zcela zásadní. Proto je třeba se při léčbě jakéhokoliv zranění či bolesti dívat na tělo jako na celek a nesoustředit se jen na místo potíží.

Fascie se účastní jakéhokoliv pohybu, který uděláš, zasáhne je i to nejbanálnější zranění, které tě potká. O to víc je potřeba o nich mluvit, o to víc je šokující, že se o nich nemluvilo již dávno, a o to víc o ně začni teď pečovat, je nejvyšší čas.

Pokud tedy bojuješ dlouhodobě s nějakou bolestí, nastala právě teď příležitost jí přijít na kloub. S rozšířením vědomostí o fasciích mezi odborníky, a v poslední době i u laické veřejnosti, zejména u sportovců, se otevírají nové možnosti, jak prozkoumat a vyřešit tvoje obtíže. Stěžejním přínosem je hledání souvislostí a hlubší proniknutí do skutečné příčiny potíží.

Autorka je fyzioterapeutka s vlastní praxí. Více na www.klarakomarkova.cz nebo na mailu komarkova.klara@gmail.com

Jak pečovat o fascie

Především je třeba o ně pečovat preventivně. Pamatuj přitom, že fascie potřebují čas. Při protahování proto setrvej v pozici co nejdéle, při rolování roluj pomalu a na zatuhlých místech vydrž klidně několik minut.

Jako běžec pro to můžeš udělat hlavně tyto věci:

  • Před výkonem zařaď dynamický strečink, po výkonu statický.
  • Každý den věnuj alespoň 3 minuty foam rollingu, nezapomeň na oblast hýždí, bočních stran stehen a hrudní páteř, setrvej déle na místech, která nejvíce bolí, a trochu po nich svaly s fasciemi poválej ze strany na stranu.
  • Udělej si koupel a vydrž alespoň 15 minut jen ležet a relaxovat.
  • Před vyběhnutím se neprotahuj, ale svaly, potažmo fascie, zahřej. Běžecká abeceda je super řešení.
  • Fascie si pamatují i to nejmenší zranění, po každém úrazu proto dopřej tělu čas na léčbu. Jinak se dostaneš do bludného kruhu dalších úrazů.
  • možná potřebuješ specifičtější terapii, která zahrne i dávná zranění a vezme tvoje tělo z gruntu, pak je dobré navštívit fyzioterapeuta

Jak pomůže odborník?

V současné době jsou mi známé dvě metody, které se věnují specificky fasciím – rolfing a fasciální manipulace. Já se ve své praxi věnuji druhé z nich. Jak tedy probíhá fasciální manipulace?

Ošetření začíná detailním rozborem historie pohybového aparátu, aby se zjistilo, jak mohou souviset současné obtíže s minulými úrazy či operacemi.

Po stanovení hypotézy, jak bolesti postupně vznikaly, následuje pohybový test. Ten spolu s anamnézou umožní vybrat určité body na těle, které budou předmětem ošetření.

Tyto body signalizují místa, kde je fascie nejvíce zatížená, a tedy náchylná ke ztrátě kluznosti. Body jsou propojeny v určitou kombinaci. Terapeut vybere kombinaci bodů, která nejlépe vystihuje pacientovy bolesti a body ošetří speciální tlakovou masáží, která vede k uvolnění stažených míst.

Terapie se opakuje 1 x za 14 dní do vymizení potíží.

Text: Klára Komárková | Foto: Shutterstock