7 každodenních věcí, které brzdí vaše hubnutí

K získání štíhlejší a zdravější postavy, k psychické pohodě a celkové spokojenosti mnohdy stačí, abyste se zaměřili na rutinní, každodenní činnosti ve svém životě. Protože právě ty mohou hubnutí brzdit či dokonce úplně zastavit. Co mezi ně patří?

1. Nedostatečný spánek

Krátký nebo nekvalitní spánek ovlivňuje hormonální rovnováhu a podporuje chuť k jídlu, což v konečném důsledku ztěžuje hubnutí. „Při spánkové deprivaci se výrazně mění hladina hormonů, které jsou zodpovědné za pocit hladu a sytosti,“ vysvětluje Monika Bartolomějová, nutriční poradkyně, odborná garantka a zakladatelka Nutričního institutu, a dodává, že po probdělé noci se můžete cítit daleko hladovější, než kdybyste si pořádně odpočinuli. Doporučená denní doba spánku pro dospělé je alespoň 7 hodin, přičemž ženy a muži mají v tomto směru stejné potřeby. Dospívající a mladší děti potřebují o něco více spánku.1

2. Málo přirozeného pohybu

Další brzdou při hubnutí bývá velice často absence přirozeného pohybu. I když si dáte několikrát týdně do těla v posilovně nebo třeba na aerobiku, ale zároveň vám chybí dostatek přirozeného pohybu, jako je například chůze, může se stát, že hubnout nebudete. „Zvlášť při sedavém zaměstnání nestačí, když si dáte rychlý trénink v posilovně a půjdete domů odpočívat. Nevykompenzujete tím několikahodinové sezení v kanceláři,“ vysvětluje Tereza Horová, trenérka fitness sítě Form Factory. Snažte se proto chodit co nejvíce pěšky. Nepoužívejte výtah, vystupte o zastávku dříve nebo si pořiďte psa. Donutí vás to trávit více času venku.

3. Špatná volba potravin

Řeč je především o průmyslově zpracovaných potravinách, které obsahují skryté cukry, sůl, emulgátory a celou řadu dalších látek, které mají na tělesnou váhu i zdraví nepříznivý vliv. „Pokud nechcete řešit počítání kalorií a chcete si uchovat zdravé tělo co možná nejdelší dobu, nakupujte a vařte z přirozených či co nejméně zpracovaných potravin, které jsou bohaté na vitamíny, minerální látky a jsou nutričně natolik hodnotné, že jich sníte právě tolik, kolik jich tělo potřebuje,“ radí Monika Bartolomějová.

4. Nedostatek bílkovin

Malé množství bílkovin ve stravě bývá dalším častým důvodem neúspěšného hubnutí, ale i formování postavy a nabírání svalové hmoty, a to zejména u žen. „Bílkoviny představují jednu z hlavních makroživin, které by měly být součástí každého plnohodnotného jídla. Dokážou skvěle zasytit a navíc mají nejvyšší termický efekt ze všech živin (20–30 %)2, což zjednodušeně znamená rychlejší metabolismus,“ říká Horová. Při hubnutí je tedy žádoucí zvýšit jejich příjem. Nutriční poradkyně Bartolomějová k tomu dodává, jaké zdroje bílkovin zařadit: „Může to být libové maso, tvaroh či luštěniny.“

5. Neadekvátní příjem tekutin

Nedostatečný příjem tekutin během dne může být příčinou špatného metabolismu a nesprávného vnímání hladu a sytosti. V praxi to pak znamená, že si žízeň spletete s hladem a zbytečně do sebe dostanete další kalorie, ačkoliv tělo si ve skutečnosti žádá pouze vodu. Důležité je však zmínit také to, že i když se na pitný režim zaměříte, pro zdravý životní styl a hubnutí je klíčové, aby základ pitného režimu tvořila již zmiňovaná čistá voda či neslazené nápoje. Slazené limonády a minerální vody, ochucená káva se šlehačkou či dokonce alkohol mohou být překážkou na cestě za lepší postavou.

6. Monotónní cvičení

Problém při hubnutí může nastat i tehdy, když provádíte stále dokola to stejné cvičení. „Dlouhodobé opakovaní cvičební aktivity bez jakékoliv variace může vést k adaptaci těla a tím i k zastavení hubnutí, tvarování postavy či nárůstu svalové hmoty,“ varuje Tereza Horová. Snažte se proto po nějakém čase dělat alespoň drobné změny ve svém tréninku. Zkoušejte různé sporty a měňte jak intenzitu, tak i délku cvičení. Vyvarujte se však tomu, abyste změny v tréninku prováděli co druhý den. Funguje to totiž i obráceně. Pokud tělu nedáte dostatečný prostor, aby na trénink (a platí to i pro stravu) zareagovalo, žádných změn se nedočkáte.

7. Špatná psychika a nadmíra stresu

V neposlední řadě ovlivňuje hubnutí to, v jakém jste psychickém rozpoložení. Jste-li vystaveni stresu, dochází k uvolňování stresového hormonu kortizolu, který zapříčiňuje zvýšenou chuť k jídlu. Monika Bartolomějová k tomu dodává, že velice často se navíc jedná o chuť na potraviny bohaté na cukry a tuky, či obecně velmi energeticky bohaté jídlo, což vede k nadměrnému příjmu kalorií. Trenérka Horová na závěr ještě doplňuje, že člověk pod vlivem stresu často ztrácí motivaci a disciplínu ve cvičení i stravování.

Věděli jste, že mysl a tělo se ovlivňují navzájem? K eliminaci stresu proto mnohdy stačí pravidelný pohyb, pobyt v přírodě, rozmanitá a plnohodnotná strava, dostatečný pitný režim a alespoň sedm hodin kvalitního spánku.

Zdroje:

1. Recommended Amount of Sleep for a Healthy Adult: A Joint Consensus Statement of the American Academy of Sleep Medicine and Sleep Research Society, Nathaniel Fletcher Watson M.D., Neurology, sleep disorders and medicine, Sleep Medicine Center at Harborview

Text: Synergy Communications, s. r. o. | Foto: Canva Pro