Začátkem září se do Karlových Varů sjede triatlonová elita z celého světa. Západočeské město totiž 2. září přivítá závod ITU Světového poháru! Už o den dřív se ale koná otevřený závod Age Groups, který nabízí hobíkům možnost ochutnat závodní trať a užít si fantastickou atmosféru. A na ten se chci připravit!
Akce CITY TRIATHLON Karlovy Vary je sportovním svátkem. Už v pátek 31. srpna se koná noční běh Karlovými Vary s úžasnými světelnými efekty, v sobotu ovládne lázeňské město otevřený závod kategorií Age Groups (700 m plavání, 20 km cyklistiky, 5 km běh) a v neděli se představí v závodě světového poháru česká i světová triatlonová elita.
Pokud také chcete posunout vlastní hranice, absolvovat nějakou novou výzvu nebo si prostě jen zkusit triatlon, přihlaste se na závod Age Groups. Já to udělal. Ale jako nováček jsem se rozhodl spojit síly se zkušeným trenérem Josefem Rajtrem, který mě připraví na specifika triatlonového závodu.
Díl druhý. O plavání.
Do mého triatlonového dne D zbývalo něco málo přes tři týdny, když jsme opět sešli s triatlonovým trenérem Josefem Rajtrem. Tentokrát se setkání odehrávalo v suchdolském bazénu, kde jsme měli absolvovat plavecký trénink.
Stejně jako během cyklistického tréninku, ani nyní jsme se vzhledem ke zbývajícímu času do závodu nesnažili sestavovat tréninkový plán. Cílem setkání bylo pokusit se zlepšit techniku a probrat tipy a triky pro hladký průběh plavecké části triatlonového závodu.
Trénink začal krátkým rozplaváním a následně trenér pozorně sledoval naši techniku. Obecně lze říci, že technika má velký vliv na to, kolik sil v plavecké části závodu spotřebujete. Bez ohledu na plavecký styl, který zvolíte, zaměřte se na jeho technickou stránku. Správně zvládnutá technika šetří vydanou energii a čas, který na trati strávíte. Pro začátečníky platí, že pokud máte lépe technicky zvládnutý styl prsa, nesnažte se trať absolvovat slabším kraulem. Případně styly střídejte, což pravidla dovolují.
Následně jsme hovořili o plaveckém vybavení. Ideálně absolvujte plaveckou část závodu plavkách, v kterých budete moci zvládnout i cyklistiku a běh. Ideální je speciální triatlonový dres, často jednodílný bez rukávů, uzpůsobený právě pro všechny tři disciplíny. O případném použití neoprenu vás bude informovat vedení závodu s ohledem na teplotu vody. Nutností jsou plavecké brýle, na které jste zvyklí a již jste v nich absolvovali alespoň několik tréninků. Pro jistotu si v nich nacvičte také skok do vody, protože některé závody začínají například skokem z mola.
Před startem závodu věnujte několik minut prohlídce trati. Obvykle se plave na otevřené vodě, kde je trať vyznačena bójkami. Trenér Rajtr nám v této části doporučil, abychom si na úrovni bójek našli záchytné body typu strom, stožár nebo vlajka. Ty vám pomohou s orientací během vašeho pobytu ve vodě, kdy budete mít problém bójky vidět přes plavce před vámi. Pokud plavete kraula, vyberte si místo vašeho startu na druhé straně, než na kterou dýcháte. Dýcháte-li na levou stranu, startujte spíše zprava. Uvidíte tak zbytek startovního pole a lépe se vám budou sledovat bójky a záchytné body. Rozumně a s ohledem na vaše plavecké dovednosti si zvolte, zda budete startovat zepředu, či z některé z následujících řad. Jste-li rychlým plavcem, zvolte čelo startovního pole, ať vás pomalejší plavci nebrzdí. Naopak, jestli jste slabší plavec, nederte se před startem na čelo. Často je tam mela a je potřeba mít „ostré lokty“. Samozřejmostí by mělo být krátké rozplavání, abyste tělo připravili na aktivitu a seznámili se s teplotou vody a s terénem.
Co se týče depa, nachystejte si na vaše místo především ručník na nohy. Pokud jste absolvovali plaveckou část v kompletním oblečení i pro další disciplíny, máte vyhráno. Pouze otřete nohy a ideálně na boso obujete cyklistickou obuv. Pokud vás čeká oblékání, připravte na souboj mokré tělo vs. suché oblečení. Dále nezapomeňte přilbu a případně startovní číslo. O nachystání depa jsme hovořili také v předchozím díle.
Z pohledu bývalého plavce se na plaveckou část triatlonu těším a vkládám do ní největší naděje. Bude zde pro mě však nový prvek, a to hromadný závod namísto lajny v bazénu vyhrazené pouze pro mě. Zároveň se budu snažit myslet na radu trenéra Rajtra, abych nevyplýtval všechny síly v první části triatlonu. Pro silnější plavce je ideální rychlejší start plavecké části a vymanění se z balíku, poté konstantní tempo a před závěrem nefinišovat, ale klidně lehce zvolnit a připravit se na přechod na cyklistiku. Jsme přece jenom hobíci!