Denisa Kosová osmá na MS v orientačním běhu

V pátek pokračovalo Mistrovství světa v orientačním běhu, které se tento týden koná v Norsku, krátkou tratí. Ta se opět běžela u osady Mørk, severně od prostoru longu. Nejprve se trať vydaly ženy, poté muži.

Závod žen byl velmi dramatický a vyrovnaný. O zlatu rozhodlo pouhých pět sekund, o bronz se také tvrdě bojovalo, a nakonec se o něj musely dvě závodnice rozdělit. Závod měl nakonec stejnou vítězku jako long – Tove Alexandersson ze Švédska. Měla to ale těsné. Skvěle běžící mladá Švýcarka Simona Aebersold si na celé trati na Tove držela nepatrný náskok, v závěrečném pytlíku o něj ale přišla a získala stříbro se ztrátou 5 sekund. Bojovalo se i o bronz. Ten si nakonec rozdělili Ruska Natalia Gemperle, která obhajovala titul, s Venlou Harju z Finska. Skvěle zaběhly i české závodnice.

Kosová běží vstříc 8. místu

Denisa Kosová běžela vyrovnaně po celou dobu závodu, kde si doběhla pro premiérové individuální umístění v TOP10 na MS, když obsadila osmou příčku. „Říkala jsem si, že to nesmím pokazit, ale že nemůžu jít zabržděně jako na klasice. Prostě jsem do toho vlítla,“ přiznala v cíli. Po doběhu měla velkou radost. „Jsem strašně moc spokojená. Rezervy tam samozřejmě jsou, ztratila jsem na některých kontrolách, v cíli mě dělila pouze půl minuta na medaili. Ale ve skandinávských terénech je pro nás 8. místo něco suprové,“ dodala Kosová. Výborně běžela také Lenka Mechlová, ta zaváhala v úvodu a poté se seběhla se Švýcarkou Sabine Hauswirth, se kterou se na trati přetahovala, a i když jí Švýcarka v závěru utekla, tak z toho Lenka vytěžila skvělé 15. místo. Třetí Češka Vendula Horčičková tentokrát nezopakovala své dvanácté místo ze středeční klasické trati, v cíli byla na 30. příčce.

V mužích na prvním televizním úseku vedl Švéd Emil Svensk. Poté se do vedení dostal vítěz klasické trati Olav Lundanes, kterého pronásledoval Gustav Bergman. V poslední části trati však norský závodník měl o trochu více sil a Bergman udělal drobnou chybu na předposlední kontrolu, a tak se již z druhého zlata mohl radovat Olav Lundanes.

Vojtěch Král k sedmému místu na klasické trati doběhl dnes na 14. pozici

Jedenáctisekundové manko měl druhý Gustav Bergman, bronz putoval také do Norska zásluhou Magne Daehliho. Čeští závodnici sahali také po dobrém výsledku, bohužel nejlepší z nich, Vojtěch Král, vynechal 11. kontrolu, a tak se musel vracet. Tato chyba mu v dnešním závodě nedovolila být v nejlepší desítce pořadí, a tak nakonec skončil jako čtrnáctý. „Bohužel jsem asi ztratil chvíli koncentraci, mapoval jsem již další kontroly,“ zklamaně uznal nejlepší český závodník. Hned za ním doběhl další český závodník Miloš Nykodým, 26. místo obsadil Pavel Kubát.

Výsledky:
Ženy
1. Tove Alexandersson (Švédsko) 38:20, 2. Simona Aebersold (Švýcarsko) +00:05, 3. Natalia Gemperle (Rusko) +1:45, 3. Venla Harju (Finsko) +1:45, … 8. Denisa Kosová (ČR) +2:17, 15. Lenka Mechlová (ČR) +4:55, 30. Vendula Horčičková (ČR) +7:52

Muži
1. Olav Lundanes (Norsko) 34:18, 2. Gustav Bergman (Švédsko) +00:11, 3. Magne Daehli (Norsko) +00:29, … 14. Vojtěch Král (ČR) +3:10, 15. Miloš Nykodým (ČR) +3:35, 26. Pavel Kubát (ČR) +5:08

Text: Petr Kučera | Foto: Shutterstock